event burgee venue burgee

West Lancashire Yacht Club

Southport Marine Lake

Joint One Day Event 3

Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Name Crew Name Club PY Race 1
12 July
Race 2
12 July
Race 3
12 July
Total Nett
1st Fast Handicap Enterprise 22272 C. Adams A. Halliwell WLYC 1115 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Fast Handicap GP14 14159 P. Norton P. James SSC 1130 4.0 2.0 (13.0 DNC) 19.0 6.0
3rd Fast Handicap Enterprise 22102 D. Porter T. Dorr WLYC 1115 3.0 3.0 (13.0 DNC) 19.0 6.0
4th Fast Handicap Enterprise 21800 C. Porter J. Porter WLYC 1115 (13.0 RET) 5.0 2.0 20.0 7.0
5th Fast Handicap Enterprise 22519 R. Kissick L. Kissick WLYC 1115 5.0 4.0 (13.0 DNC) 22.0 9.0
6th Fast Handicap GP14 13875 I. Gough A. Gray SSC 1130 6.0 6.0 (13.0 DNC) 25.0 12.0
7th Fast Handicap GP14 14109 A. Thomas M. McKetterick SSC 1130 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 28.0 15.0
8th Fast Handicap RS200 1550 I. Donaldson D. Wojtkowiak WLYC 1047 8.0 7.0 (13.0 DNC) 28.0 15.0
9th Fast Handicap Laser 3000 6633 C. Hall C.E. Hall SSC 1065 7.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 33.0 20.0
10th Fast Handicap Enterprise 20789 B. Disley A. N. Other SSC 1115 9.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 35.0 22.0
11th Fast Handicap Phantom 1175 J. Cooper n/a SSC 995 (13.0 RET) 13.0 DNC 13.0 DNC 39.0 26.0
11th Fast Handicap Finn 59 P. Ashworth n/a WLYC 1042 (13.0 OOD) 13.0 OOD 13.0 OOD 39.0 26.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Name Crew Name Club PY Race 1
12 July
Race 2
12 July
Race 3
12 July
Total Nett
1st Slow Handicap Mirror 40242 E. M. Bennett n/a SSC 1368 1.0 1.0 (4.0 DNC) 6.0 2.0
2nd Slow Handicap Streaker 1915 T. Halliwell n/a WLYC 1138 (2.0) 2.0 1.0 5.0 3.0
3rd Slow Handicap Streaker 1660 J. Ashworth n/a WLYC 1138 (4.0 OOD) 4.0 OOD 4.0 OOD 12.0 8.0

Race 1 - Fast Handicap Fleet - 12 July at JODE 3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail No Helm Name Crew Name Club PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap Enterprise 22272 C. Adams A. Halliwell WLYC 1115 42.40 0.38.16 1.0
2 Fast Handicap GP14 14109 A. Thomas M. McKetterick SSC 1130 43.46 0.38.44 2.0
3 Fast Handicap Enterprise 22102 D. Porter T. Dorr WLYC 1115 43.33 0.39.03 3.0
4 Fast Handicap GP14 14159 P. Norton P. James SSC 1130 44.16 0.39.10 4.0
5 Fast Handicap Enterprise 22519 R. Kissick L. Kissick WLYC 1115 44.29 0.39.54 5.0
6 Fast Handicap GP14 13875 I. Gough A. Gray SSC 1130 48.28 0.42.53 6.0
7 Fast Handicap Laser 3000 6633 C. Hall C.E. Hall SSC 1065 46.11 0.43.22 7.0
8 Fast Handicap RS200 1550 I. Donaldson D. Wojtkowiak WLYC 1047 46.28 0.44.23 8.0
9 Fast Handicap Enterprise 20789 B. Disley A. N. Other SSC 1115 49.31 0.44.25 9.0
10 Fast Handicap Enterprise 21800 C. Porter J. Porter WLYC 1115 RET   13.0
10 Fast Handicap Phantom 1175 J. Cooper n/a SSC 995 RET   13.0
10 Fast Handicap Finn 59 P. Ashworth n/a WLYC 1042 OOD   13.0

Race 2 - Fast Handicap Fleet - 12 July at JODE 3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail No Helm Name Crew Name Club PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap Enterprise 22272 C. Adams A. Halliwell WLYC 1115 43.53 0.39.21 1.0
2 Fast Handicap GP14 14159 P. Norton P. James SSC 1130 45.04 0.39.53 2.0
3 Fast Handicap Enterprise 22102 D. Porter T. Dorr WLYC 1115 44.45 0.40.08 3.0
4 Fast Handicap Enterprise 22519 R. Kissick L. Kissick WLYC 1115 44.48 0.40.11 4.0
5 Fast Handicap Enterprise 21800 C. Porter J. Porter WLYC 1115 45.27 0.40.46 5.0
6 Fast Handicap GP14 13875 I. Gough A. Gray SSC 1130 49.12 0.43.32 6.0
7 Fast Handicap RS200 1550 I. Donaldson D. Wojtkowiak WLYC 1047 49.41 0.47.27 7.0
8 Fast Handicap GP14 14109 A. Thomas M. McKetterick SSC 1130 DNC   13.0
8 Fast Handicap Laser 3000 6633 C. Hall C.E. Hall SSC 1065 DNC   13.0
8 Fast Handicap Enterprise 20789 B. Disley A. N. Other SSC 1115 DNC   13.0
8 Fast Handicap Phantom 1175 J. Cooper n/a SSC 995 DNC   13.0
8 Fast Handicap Finn 59 P. Ashworth n/a WLYC 1042 OOD   13.0

Race 3 - Fast Handicap Fleet - 12 July at JODE 3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail No Helm Name Crew Name Club PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap Enterprise 22272 C. Adams A. Halliwell WLYC 1115 30.32 0.27.23 1.0
2 Fast Handicap Enterprise 21800 C. Porter J. Porter WLYC 1115 31.58 0.28.40 2.0
3 Fast Handicap GP14 14159 P. Norton P. James SSC 1130 DNC   13.0
3 Fast Handicap Enterprise 22102 D. Porter T. Dorr WLYC 1115 DNC   13.0
3 Fast Handicap Enterprise 22519 R. Kissick L. Kissick WLYC 1115 DNC   13.0
3 Fast Handicap GP14 13875 I. Gough A. Gray SSC 1130 DNC   13.0
3 Fast Handicap GP14 14109 A. Thomas M. McKetterick SSC 1130 DNC   13.0
3 Fast Handicap RS200 1550 I. Donaldson D. Wojtkowiak WLYC 1047 DNC   13.0
3 Fast Handicap Laser 3000 6633 C. Hall C.E. Hall SSC 1065 DNC   13.0
3 Fast Handicap Enterprise 20789 B. Disley A. N. Other SSC 1115 DNC   13.0
3 Fast Handicap Phantom 1175 J. Cooper n/a SSC 995 DNC   13.0
3 Fast Handicap Finn 59 P. Ashworth n/a WLYC 1042 OOD   13.0

Race 1 - Slow Handicap Fleet - 12 July at JODE 3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail No Helm Name Crew Name Club PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap Mirror 40242 E. M. Bennett n/a SSC 1368 38.04 0.27.50 1.0
2 Slow Handicap Streaker 1915 T. Halliwell n/a WLYC 1138 31.44 0.27.53 2.0
3 Slow Handicap Streaker 1660 J. Ashworth n/a WLYC 1138 OOD   4.0

Race 2 - Slow Handicap Fleet - 12 July at JODE 3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail No Helm Name Crew Name Club PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap Mirror 40242 E. M. Bennett n/a SSC 1368 37.52 0.27.41 1.0
2 Slow Handicap Streaker 1915 T. Halliwell n/a WLYC 1138 45.14 0.39.45 2.0
3 Slow Handicap Streaker 1660 J. Ashworth n/a WLYC 1138 OOD   4.0

Race 3 - Slow Handicap Fleet - 12 July at JODE 3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail No Helm Name Crew Name Club PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Handicap Streaker 1915 T. Halliwell n/a WLYC 1138 31.10 0.27.23 1.0
2 Slow Handicap Mirror 40242 E. M. Bennett n/a SSC 1368 DNC   4.0
2 Slow Handicap Streaker 1660 J. Ashworth n/a WLYC 1138 OOD   4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired 13



Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com