event burgee venue burgee

Friday 1 Series

Southport Sailing Club

Friday 1 Series (14 Race Series)

Overall

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R3 R4 R5 R6 R9 R10 R11 R12 R13 R14 Total Nett
1st Gold Phantom 1366 G Thomas   995 1.0 1.0 (15.0 DNF) (3.3 OOD) (3.3 OOD) 2.0 1.0 2.0 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 77.6 8.0
2nd Gold Mirrror (S/H) 40242 EM Bennett   1368 (24.0 DNC) 4.0 2.0 OOD 1.0 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 132.0 12.0
3rd Silver GP14 14159 P Norton P James 1130 (24.0 DNC) 2.4 OOD 4.0 2.0 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 2.0 134.4 14.4
4th Gold Laser EPS 245 P Swainson   1024 2.0 2.0 (5.0) 3.0 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (4.0) 2.0 (4.0) 3.0 76.0 15.0
5th Silver RS300 342 I Hopkins   985 3.0 7.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 1.0 137.0 17.0
6th Silver Enterprise 20789 B Disley O Hall 1115 (24.0 DNC) 5.0 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 4.0 139.0 19.0
7th Bronze Laser Vago 862 J Cooper J James 1064 (24.0 DNC) (12.0) (24.0 DNC) 7.0 5.0 7.0 9.0 DNF 6.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 147.0 39.0
8th Bronze Phantom (Classic) 957 T Dent   1050 (24.0 DNC) 10.0 10.0 4.0 4.0 7.0 OOD 7.0 OOD (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 162.0 42.0
9th Silver Graduate 1159 H Hurst D Hurst 1136 (24.0 DNC) (11.0) 9.0 5.0 (24.0 DNC) 11.0 DNF (24.0 DNC) 5.0 8.0 DNF 8.0 DNF (24.0 DNC) 153.0 46.0
DNQ Silver GP14 13875 I Gough A Gray 1130 (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 4.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 5.3 OOD 5.3 OOD 170.6 50.6
DNQ Silver GP14 13309 G Shaw K Shaw 1130 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 3.0 3.0 4.0 24.0 DNC 24.0 DNC 183.0 63.0
DNQ Silver GP14 13733 M McKettrick C McKettrick 1130 (24.0 DNC) 9.0 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.5 OOD 7.5 OOD (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 198.0 78.0
DNQ Gold Laser 193500 B Swainson   1091 (24.0 DNC) 3.0 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 221.0 101.0
DNQ Bronze Wayfarer 8173 P Marsh K Fit 1112 (24.0 DNC) 14.0 11.0 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 223.0 103.0
DNQ Bronze Mirrror (S/H) 69658 P Marsh   1368 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 226.0 106.0
DNQ Silver Enterprise 20789 A Norcross P Arch 1115 (24.0 DNC) 6.0 7.5 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 229.5 109.5
DNQ Bronze Topaz 5355 J James   1243 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.5 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 8.0 DNF 24.0 DNC 231.5 111.5
DNQ Bronze GP14 13650 A Gray IR Gough 1130 7.0 OOD (24.0 DNC) 15.0 OOD (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 238.0 118.0
DNQ Bronze Mirrror (S/H) 55:13 A Gray   1368 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 243.0 123.0
DNQ Bronze Mirrror (S/H) 64882 EA James   1368 (24.0 DNC) 17.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 17.0 OOD 17.0 OOD 24.0 DNC 24.0 DNC 243.0 123.0
DNQ Silver GP14 13733 C McKettrick M McKettrick 1130 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 245.0 125.0
DNQ Bronze Laser 3000 6633 C Hall A Hall 1065 (24.0 DNC) 13.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 253.0 133.0
DNQ Gold Streaker 1492 M Healy   1137 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 264.0 144.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Gold Phantom 1366 G Thomas   995 33:21 0:33:31 1.0
2 Gold Laser EPS 245 P Swainson   1024 35:41 0:34:51 2.0
3 Silver RS300 342 I Hopkins   985 34:35 0:35:07 3.0
4 Bronze Mirrror (S/H) 69658 P Marsh   1368 51:16 0:37:29 4.0
5 Silver GP14 13733 C McKettrick M McKettrick 1130 42:27 0:37:34 5.0
6 Bronze GP14 13650 A Gray IR Gough 1130 OOD   7.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Gold Phantom 1366 G Thomas   995 43:54 0:44:07 1.0
2 Gold Laser EPS 245 P Swainson   1024 46:38 0:45:32 2.0
3 Silver GP14 14159 P Norton P James 1130 OOD   2.4
4 Gold Laser 193500 B Swainson   1091 49:46 0:45:37 3.0
5 Gold Mirrror (S/H) 40242 EM Bennett   1368 63:07 0:46:08 4.0
6 Silver Enterprise 20789 B Disley O Hall 1115 52:30 0:47:05 5.0
7 Silver Enterprise 20789 A Norcross P Arch 1115 53:02 0:47:34 6.0
8 Silver RS300 342 I Hopkins   985 47:08 0:47:51 7.0
9 Silver GP14 13875 I Gough A Gray 1130 54:15 0:48:01 8.0
10 Silver GP14 13733 M McKettrick C McKettrick 1130 55:24 0:49:02 9.0
11 Bronze Phantom (Classic) 957 T Dent   1050 53:26 0:50:53 10.0
12 Silver Graduate 1159 H Hurst D Hurst 1136 59:00 0:51:56 11.0
13 Bronze Laser Vago 862 J Cooper J James 1064 55:45 0:52:24 12.0
14 Bronze Laser 3000 6633 C Hall A Hall 1065 59:10 0:55:33 13.0
15 Bronze Wayfarer 8173 P Marsh K Fit 1112 64:30 0:58:00 14.0
16 Bronze Mirrror (S/H) 64882 EA James   1368 DNF   17.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Silver Enterprise 20789 B Disley O Hall 1115 44:32 0:39:56 1.0
2 Gold Mirrror (S/H) 40242 EM Bennett   1368 OOD   2.0
2 Gold Laser 193500 B Swainson   1091 43:48 0:40:09 2.0
4 Bronze Mirrror (S/H) 55:13 A Gray   1368 55:13 0:40:22 3.0
5 Silver GP14 14159 P Norton P James 1130 46:21 0:41:01 4.0
6 Gold Laser EPS 245 P Swainson   1024 42:06 0:41:07 5.0
7 Silver GP14 13733 M McKettrick C McKettrick 1130 46:41 0:41:19 6.0
8 Silver Enterprise 20789 A Norcross P Arch 1115 46:23 0:41:36 7.5
8 Bronze Topaz 5355 J James   1243 51:43 0:41:36 7.5
10 Silver Graduate 1159 H Hurst D Hurst 1136 50:34 0:44:31 9.0
11 Bronze Phantom (Classic) 957 T Dent   1050 49:40 0:47:18 10.0
12 Bronze Wayfarer 8173 P Marsh K Fit 1112 62:25 0:56:08 11.0
13 Gold Phantom 1366 G Thomas   995 DNF   15.0
13 Bronze GP14 13650 A Gray IR Gough 1130 OOD   15.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Gold Mirrror (S/H) 40242 EM Bennett   1368 34:25 0:25:10 1.0
2 Silver GP14 14159 P Norton P James 1130 28:34 0:25:17 2.0
3 Gold Laser EPS 245 P Swainson   1024 26:17 0:25:40 3.0
4 Gold Phantom 1366 G Thomas   995 OOD   3.3
5 Bronze Phantom (Classic) 957 T Dent   1050 28:50 0:27:28 4.0
6 Silver Graduate 1159 H Hurst D Hurst 1136 33:55 0:29:51 5.0
7 Bronze Wayfarer 8173 P Marsh K Fit 1112 39:09 0:35:12 6.0
8 Bronze Laser Vago 862 J Cooper J James 1064 37:32 0:35:17 7.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Gold Mirrror (S/H) 40242 EM Bennett   1368 25:41 0:18:46 1.0
2 Silver GP14 14159 P Norton P James 1130 21:43 0:19:13 2.0
3 Gold Laser EPS 245 P Swainson   1024 20:57 0:20:28 3.0
4 Gold Phantom 1366 G Thomas   995 OOD   3.3
5 Bronze Phantom (Classic) 957 T Dent   1050 22:49 0:21:44 4.0
6 Bronze Laser Vago 862 J Cooper J James 1064 29:04 0:27:19 5.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Silver RS300 342 I Hopkins   985 23:00 0:23:21 1.0
2 Gold Phantom 1366 G Thomas   995 23:15 0:23:22 2.0
3 Silver Enterprise 20789 B Disley O Hall 1115 27:06 0:24:18 3.0
4 Silver GP14 13875 I Gough A Gray 1130 27:32 0:24:22 4.0
5 Silver GP14 13309 G Shaw K Shaw 1130 28:42 0:25:24 5.0
6 Bronze Mirrror (S/H) 69658 P Marsh   1368 38:32 0:28:10 6.0
7 Bronze Laser Vago 862 J Cooper J James 1064 30:09 0:28:20 7.0
7 Bronze Phantom (Classic) 957 T Dent   1050 OOD   7.0
9 Silver GP14 13733 M McKettrick C McKettrick 1130 OOD   7.5
10 Silver Graduate 1159 H Hurst D Hurst 1136 DNF   11.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Gold Phantom 1366 G Thomas   995 23:46 0:23:53 1.0
2 Silver RS300 342 I Hopkins   985 23:40 0:24:02 2.0
3 Silver GP14 13309 G Shaw K Shaw 1130 28:16 0:25:01 3.0
4 Silver GP14 13875 I Gough A Gray 1130 28:44 0:25:26 4.0
5 Silver Enterprise 20789 B Disley O Hall 1115 29:54 0:26:49 5.0
6 Bronze Phantom (Classic) 957 T Dent   1050 OOD   7.0
7 Silver GP14 13733 M McKettrick C McKettrick 1130 OOD   7.5
8 Bronze Laser Vago 862 J Cooper J James 1064 DNF   9.0

R11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Gold Mirrror (S/H) 40242 EM Bennett   1368 34:51 0:25:29 1.0
2 Gold Phantom 1366 G Thomas   995 26:01 0:26:09 2.0
3 Silver GP14 13309 G Shaw K Shaw 1130 30:35 0:27:04 3.0
4 Gold Laser EPS 245 P Swainson   1024 27:50 0:27:11 4.0
5 Silver Graduate 1159 H Hurst D Hurst 1136 33:04 0:29:06 5.0
6 Bronze Laser Vago 862 J Cooper J James 1064 33:25 0:31:24 6.0
7 Bronze Mirrror (S/H) 64882 EA James   1368 OOD   17.0

R12

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Gold Phantom 1366 G Thomas   995 25:26 0:25:34 1.0
2 Gold Laser EPS 245 P Swainson   1024 26:24 0:25:47 2.0
3 Gold Mirrror (S/H) 40242 EM Bennett   1368 37:40 0:27:32 3.0
4 Silver GP14 13309 G Shaw K Shaw 1130 32:25 0:28:41 4.0
5 Bronze Laser Vago 862 J Cooper J James 1064 36:14 0:34:03 5.0
6 Silver Graduate 1159 H Hurst D Hurst 1136 DNF   8.0
7 Bronze Mirrror (S/H) 64882 EA James   1368 OOD   17.0

R13

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Silver Enterprise 20789 B Disley O Hall 1115 26:18 0:23:35 1.0
2 Silver GP14 14159 P Norton P James 1130 27:52 0:24:40 2.0
3 Silver RS300 342 I Hopkins   985 25:05 0:25:28 3.0
4 Gold Laser EPS 245 P Swainson   1024 24:569 0:32:42 4.0
5 Silver GP14 13875 I Gough A Gray 1130 OOD   5.3
6 Silver Graduate 1159 H Hurst D Hurst 1136 DNF   8.0
6 Bronze Topaz 5355 J James   1243 DNF   8.0

R14

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Silver RS300 342 I Hopkins   985 24:21 0:24:43 1.0
2 Silver GP14 14159 P Norton P James 1130 28:05 0:24:51 2.0
3 Gold Laser EPS 245 P Swainson   1024 26:07 0:25:30 3.0
4 Silver Enterprise 20789 B Disley O Hall 1115 29:37 0:26:34 4.0
5 Silver GP14 13875 I Gough A Gray 1130 OOD   5.3


www.southportsailingclub.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.18.3
www.sailwave.com