event burgee venue burgee

Easter Tankard

Southport Sailing Club

Easter Tankard

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, To qualify: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Gold Phantom 1366   G Thomas   995 1.0 1.0 (4.0) 6.0 2.0
2nd Silver Enterprise 20789   B Disley O Hall 1115 2.0 (3.0) 1.0 6.0 3.0
3rd Gold Laser EPS 245   P Swainson   1024 (3.0) 2.0 3.0 8.0 5.0
4th Silver GP14 13650   A Myers G Shaw 1130 (6.0) 4.0 2.0 12.0 6.0
5th Silver GP14 13806   C McKettrick P James 1130 4.0 (6.0) 5.0 15.0 9.0
6th Bronze RS Vareo 504   EA James   1071 (7.0) 5.0 6.0 18.0 11.0
DNQ Silver Streaker 1792   H Hurst   1138 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 23.0 14.0
DNQ Silver RS 300 342   I Hopkins   985 (9.0 DNC) 9.0 DNC 8.0 DNF 26.0 17.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Gold Phantom 1366   G Thomas   995 43:18 0:43:31 1.0
2 Silver Enterprise 20789   B Disley O Hall 1115 48:33 0:43:33 2.0
3 Gold Laser EPS 245   P Swainson   1024 45:24 0:44:20 3.0
4 Silver GP14 13806   C McKettrick P James 1130 51:10 0:45:17 4.0
5 Silver Streaker 1792   H Hurst   1138 51:50 0:45:33 5.0
6 Silver GP14 13650   A Myers G Shaw 1130 52:02 0:46:03 6.0
7 Bronze RS Vareo 504   EA James   1071 49:41 0:46:23 7.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Gold Phantom 1366   G Thomas   995 43:51 0:44:04 1.0
2 Gold Laser EPS 245   P Swainson   1024 45:35 0:44:31 2.0
3 Silver Enterprise 20789   B Disley O Hall 1115 50:31 0:45:18 3.0
4 Silver GP14 13650   A Myers G Shaw 1130 52:18 0:46:17 4.0
5 Bronze RS Vareo 504   EA James   1071 51:21 0:47:57 5.0
6 Silver GP14 13806   C McKettrick P James 1130 55:55 0:49:29 6.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Silver Enterprise 20789   B Disley O Hall 1115 58:36 0:52:33 1.0
2 Silver GP14 13650   A Myers G Shaw 1130 59:58 0:53:04 2.0
3 Gold Laser EPS 245   P Swainson   1024 57:32 0:56:11 3.0
4 Gold Phantom 1366   G Thomas   995 56:46 0:57:03 4.0
5 Silver GP14 13806   C McKettrick P James 1130 64:58 0:57:30 5.0
6 Bronze RS Vareo 504   EA James   1071 65:17 1:00:57 6.0
7 Silver RS 300 342   I Hopkins   985 DNF   8.0


www.southportsailingclub.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com